תמונת

ניצחון

הם נולדו עם מוגבלויות שכליות והתפתחותיות, אבל נחושים בדעתם להגיע למשחקי הספיישל־אולימפיקס שיתקיימו באבו־דאבי ובדובאי בחודש מארס - וגם לחזור משם עם מדליות. כל אחד מהם בחר להצטלם עם הספורטאי שהוא מעריץ וקיבל ממנו טיפ להצלחה. עכשיו מה שעומד בינם לבין הגשמת החלום האולימפי זה רק דבר אחד: חצי מיליון שקל

צילומים: רמי זרנגר

גם העיניים שלכם יתמלאו בדמעות כשתראו את לבב ברקן מתריס מול אריק זאבי: "אתה חושב שתנצח אותי?"

ברקן הוא אחד מ־3,500 ספורטאים ישראלים המאוגדים ב"ספיישל אולימפיקס" – ארגון הספורט הגדול בעולם לילדים ולבוגרים עם מוגבלות שכלית והתפתחותית, שהובילו לקשיים חברתיים ותקשורתיים, לימודיים ותעסוקתיים. מטרת הארגון להעצים אותם ולסייע להם להשתלב בחברה. אבל מה קורה כשהמשלחת הישראלית המונה 52 אנשים (25 ספורטאים, מאמנים, עוזרי מאמנים ורופאים) רוצה להשתתף במשחקים האולימפיים שיתקיימו במארס 2019 באבו־דאבי ובדובאי?

"אין כסף", אומרת שרון לוי־בלנגה, מנכ"לית "ספיישל אולימפיקס ישראל". "גם בעבר המשלחות שלנו נתקלו בקשיים כלכליים ונאלצנו להסתייע בתרומות שנאספו ממשפחות הספורטאים וממקומות העבודה שלהם. השנה, במלאת 50 שנה למשחקים של הספיישל־אולימפיקס המוכרים על ידי הוועד האולימפי הבינלאומי, החלטנו לעשות היסטוריה ולצאת בקמפיין גיוס המונים. אנחנו זקוקים לרוחב ליבם של אנשים שמאמינים בערכים שלנו – שכולם שווים ולכולנו מגיעה הזדמנות שווה".

עכשיו תוסיפו למשוואה עוד שני נתונים חשובים. ילד אחד מכל 200 תינוקות שנולדים מדי שנה נמצא על רצף המוגבלויות הקוגניטיביות־התפתחותיות, ומצד שני, סקר שנערך לאחרונה על ידי החברה למתנ"סים העלה, כי 90% מההורים הישראלים לא רוצים שילדיהם ישתתפו בפעילויות עם ילדים שלהם מוגבלות. זו הסיבה שהקמפיין לא מתמקד בדמויות נוצצות, ודאי שלא בדוגמנים. ספורטאי הספיישל הם אלה שמזמינים את ספורטאי העילית להתחרות בהם, והם אלה שמזמינים את הציבור הרחב להציץ לעולמם. ספורטאי העילית נענו לאתגר והסכימו להתחרות ולשחק עם ספורטאי הספיישל. אירועי הספורט המשולב יתקיימו לאחר חזרת המשלחת במהלך חודש אפריל.

500 אלף שקל – זה הסכום הכספי הדרוש לשינוע המשלחת. וכנהוג בקמפיינים לגיוס המונים יש תמורה לתורמים; מביגוד של ספיישל אולימפיקס ועד כרטיסים להשתתפות בתחרויות בין ספורטאי הספיישל לספורטאי עילית, כדורגל חתום על ידי נבחרת ישראל והשיא – תא פרטי הכולל שבעה מושבים באצטדיון של אתלטיקו מדריד באחד המשחקים החמים של השנה, נגד חטאפה, ולנסיה או סביליה. אז הנה הלינק לקמפיין. וכשספורטאי הספיישל אולימפיקס יחזרו ארצה עם מדליות, תדעו שזה גם בזכותכם.

טל הוף רצתה לפגוש את הטניסאית שחר פאר

טל הוף (25, מרמת־השרון) כבר גרפה מדליות וגביעים בתחרויות באולינג, ולפני שנתיים ייצגה את ענף הבאולינג בתחרות ספורטאי השנה, אבל טניס הוא אהבתה הגדולה מאז הייתה בת 12. היא עובדת בסופר־פארם, והתאכזבה לגלות שענף הטניס לא ייכלל בדובאי.

החלום של טל:"אני רוצה להיות כמו כולם, שיהיו לי חברים, חבר, ושלא ירחמו עליי".

שחר פאר היא הספורטאית המצליחה ביותר בתולדות הטניס הישראלי בכל הזמנים, וזכתה שמונה פעמים באליפות ישראל לנשים.

הטיפ שלה להצלחה: "הדבר הכי חשוב זה לאהוב את מה שאת עושה ולהפיק הנאה מהמשחק בלי קשר לתוצאה".

אורן עוזיאלי רצה לפגוש את השחיין יעקב טומרקין

אורן עוזיאלי (30, ממבשרת־ציון) נרתע ממים מילדותו. "לא יכולתי לרחוץ אותו באמבטיה, רק עם מגבות רטובות", מספרת אמו, "ובגיל שנה רשמתי אותו לחוג שחייה שבו המדריך הצליח לגרום לו להרטיב את רגליו. בגיל שנתיים, כשאורן עוד לא הלך, הוא כבר חצה את הבריכה לאורכה". בתיכון "שפרירים" של החינוך המיוחד הוא הצטרף לנבחרת השחייה, ולפני שלוש שנים, באליפות אירופה, זכה במדליית זהב במאה מטר גב.

החלום של אורן: "פעם רציתי להיות ראש הממשלה. אני אוהב לנהל. היום אני רוצה להגיע לתחרויות בחו"ל ולמצוא אהבה".

יעקב טומרקין הוא השחיין הישראלי הראשון שהגיע למקום שביעי בגמר אולימפי.

הטיפ שלו להצלחה: "לקבל כל אתגר בחיוך ואהבה. אם תאמין בעצמך והסביבה שלך תתמוך בך, תצליח גם בספורט וגם בחיים בכלל".

לבב ברקן רצה לפגוש את הג'ודוקא אריק זאבי

לבב ברקן (32, מרמות־השבים) הגיע לג'ודו בגיל 15, כשנכח בשיעור לדוגמה באקי"ם והמאמן עזרא דבח, המלווה אותו עד היום, הזמין מתנדב מהקהל לצורך הדגמת תרגיל.

"זו הייתה הפעם הראשונה שלבב ראה שאם מתאמצים אפשר להצליח", מספרת אמו, הזוקפת לזכות הספורט את החריצות וההתמדה שלבב מפגין כבר עשר שנים בעבודתו בפס הייצור של סנו. לפני שבע שנים, במשחקי הספיישל־אולימפיקס שנערכו באתונה, הוא זכה במדליית זהב ולאחרונה סיים קורס עוזרי מדריכים בווינגייט.

החלום של לבב: "להצליח, לתופף בלהקה ולמצוא אהבה".

אריק זאבי נחשב לאחד מהג'ודוקאים הישראלים הטובים ביותר בכל הזמנים. היה ארבע פעמים אלוף אירופה וסגן אלוף העולם וזכה במדליית ארד באולימפיאדת אתונה ב־2004.

הטיפ שלו להצלחה: "באולימפיאדה קל מאוד להסתנוור מהתפאורה ומכל מה שמסביב ולכן אני מציע לך להתרכז אך ורק בקרב. אל תחשוב על היריב ועל מה שיגידו, תקשיב רק להוראות של המאמן ופשוט תהיה שם, בנוכחות מלאה".

אלברט בנימינוב רצה לפגוש את הכדורגלן איתי שכטר

אלברט בנימינוב (25, מבאר־שבע) התחיל לשחק כדורגל עם חבר'ה מהשכונה ובגיל 15 הצטרף להפועל אגדות של אגודת עמי, שגם העניקה לו דיור מוגן. "אני בלם, התקפי, חלוץ, כל מה שצריך, וגם השתתפתי שלוש פעמים במרוץ באר־שבע".

החלום של אלברט: "לשחק בהפועל באר־שבע ולשמוע את כל הקהל צועק 'אלברט המלך!' אני אדום בנשמה".

איתי שכטר הוא כדורגלן המשחק בעמדת החלוץ במכבי תל־אביב ובנבחרת ישראל.

הטיפ שלו להצלחה: "לנוח טוב, לאכול נכון, לחשוב חיובי, להגיע למשחק קליל ומשוחרר ולשמור על ריכוז. ההצלחה אף פעם לא באה בקלות, וכשאתה לא מצליח כדאי לך לחזור ולעשות את הדברים הבסיסיים שעליהם עבדת באימון. זה יקנה לך ביטחון ביכולת שאתה יודע שיש לך. מכאן ואילך זה כבר ברגליים שלך".

יונה רבינוביץ' רצתה לפגוש את השחיינית מאי לווי

יונה רבינוביץ' (18, מרעננה) החלה לשחות בגיל ארבע. ("מהשיעור הראשון היא שחתה בבריכה כמו דג", מעידה אמה), ומגיל שמונה היא מתחרה ב־50 מטר חתירה וגב. במקביל היא מתאמנת בקרטה ואוהבת לרקוד ולהתאפר.

החלום של יונה: "להתנדב לצבא למרות שקיבלתי פטור, להיות מורה, להרגיש טובה, לעלות רמה, להתחתן ולחיות עם משפחה אוהבת ושמחה".

מאי לווי היא אלופת ישראל בשחייה, המתמחה בסגנון פרפר וסגנון מעורב אישי.

הטיפ שלה להצלחה: "להתאמן הכי חזק שאת יכולה, גם כשכואב וגם כשאת עייפה. דווקא בימים פחות טובים תחשבי על העתיד ותתרכזי במטרה".

פלא עבודי רצתה לפגוש את האצן גירמה אמרה

פלא עבודי (25, מרמת־גן) סיימה שנתיים של שירות לאומי בחווה החקלאית בפתח־תקווה ובחיל המודיעין. עובדת במקדונלד’ס, משתתפת בחוגי תיאטרון (שיחקה ב"שמור לך חלום קטן" עם תלמידי בית צבי), מחול וצילום. מתאמנת במסגרת "איתן – כל אחד יכול". זכתה בשתי מדליות כסף במשחקי החורף של ספיישל־אולימפיקס שנערכו באוסטריה וקיבלה את פרס מצטייני הספורט הישראלי לשנת 2017.

החלום של פלא: "כשאני עושה ספורט אני תמיד מנצחת. אני רוצה להשתתף בכמה שיותר אולימפיאדות ולזכות בכמה שיותר מדליות".

גירמה אמרה, יליד אתיופיה, הוא אלוף ושיאן ישראל בריצת מרתון ובריצת 15 ק"מ.

הטיפ שלו להצלחה: "פלא, את תותחית! תלמדי להתמקד במה שאת יכולה, להתמיד ולא לוותר לעצמך. אל תגידי, 'היום יש גשם, היום קשה'. תשקיעי כל יום, כל היום, ותראי מה יקרה".

טל שרעבי רצה לפגוש את שחקן הכדורת אור אבירם

טל שרעבי (31, מתל־אביב) גילה את הבאולינג רק לפני ארבע שנים, "דרך חברה לשעבר שהזמינה אותי לשחק. לא ידעתי שום דבר על המשחק הזה, אבל אמרתי לעצמי 'אנסה'. לאט־לאט הרגשתי שאני מתחבר לזה וכבר יש לי כמה מדליות וגביע אחד. בחיים יש הרבה דברים מעניינים, אבל באולינג זה משהו מיוחד. ככל שאתה נכנס לתוכו יותר עמוק אתה יותר נהנה".

החלום של טל: "להיות בריא. זה הכי חשוב".

אור אבירם הוא בכיר שחקני הכדורת בישראל, בעל מדליית זהב מגביע העולם.

הטיפ שלו להצלחה: "באולינג הוא ספורט ממכר, כשאתה רואה את הפינים נופלים זו שמחה גדולה, אבל אסור לסמוך רק על הכישרון. חייבים להשקיע ולהתאמן".

איפור הפרויקט: מיכל אזאצי, חן קליין

© כל הזכויות שמורות